Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Realme C53 6/128Pre-owned
Champion Gold| Official| 128GB
৳13899 Tk
The Realme C53 offers a sleek design and powerful performance, featuring a 6.74-inch 90Hz display, dual cameras, and a Unisoc T612 chipset. With 33W fast charging and a 5000 mAh battery, it’s built for reliability and style.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
6GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.74 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, ~390 PPI |
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.5 mm |
| Weight | 182 grams |
| SIM | Dual Nano SIM |
| OS | Android 13 with Realme UI T |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 |
| Network | 4G LTE, HSDPA, GSM |
| Memory | 6GB RAM, 128GB internal storage (expandable up to 1TB via microSD) |
| Main Camera | Dual: 50 MP + 2 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 33W wired fast charging |
| Other Features / Info | USB-C, 3.5mm headphone jack, Ultra Saving Mode, Bluetooth 5.0 |



